קולר – מתקן מים קרים

 זיכרונות מבית הספר

קולר הוא שמו הלועזי של מתקן מים קרים לרווחת הכלל. הקולר ממוקם בדרך כלל במרחב ציבורי כמו בית ספר, מגרש משחקים, אוניברסיטאות, גני ילדים, מגרשי ספורט ועוד.

כולנו זוכרים איך היינו בילדותנו מתרוצצים בבית הספר, מזיעים ומתנשמים ממשחקי מחבואים או כדורגל וקופצים מדי פעם אל קולר המתכת הגדול והקריר לשלוק קטן של רענון. הזיכרון הזה אולי רחוק עבור חלקנו אבל הקולרים עדיין משמשים הנאמנות את ילדי בית הספר כיום. מים קרים מאד בדרך כלל, בזרם שתמיד מרטיב גם את הפנים והחוצה ומשאיר חיוך על השפתיים.

קולרים – מתקני מים קרים

מאז ימי הקולר העליזים התפתחה תעשיית מתקני המים וכיום ישנם פתרונות נוספים לאספקת מים עבור ציבור גדול. למשל מתקני מים של מים מינרליים בעלי מיכלים גדולים או מתקני מיני בר המחוברים בדומה לקולר המוסדי לברז מים ומנקים את המים באמצעות מערכת סינון. על אף כל השכלולים שמר הקולר המסורתי העשוי נירוסטה על מעמדו כמרווה צימאונם הרשמי של המוסדות בישראל.

הקולר שומר על רעננות המים באמצעות סינונם. המים עוברים דרך ברז אל צינור ומשם אל מיכל בתוך הקולר. המים מתקררים היטב עוברים סינון וטיהור המשמיד את החיידקים באם הם ישנם במים ומשמר את המינרלים, הסידן ושאר החומרים להם אנו זקוקים במים. המים מגיעים אל הפה כשהם נקיים ואיכותיים לשתייה.

סודות הקולר

לקולר מספר ברזים וניתן לשלב ביניהם. ברז בו ניתן למלא בקבוקי שתייה בקלות, הוא גבוה ודק והזרם יורד היישר אל הבקבוק כשהוא עומד ולא שוכב. ברז נמוך יותר המאפשר מזיגה אל כוס וברז נוסף המאפשר שתייה בסגנון בית הספר והילדים, ברז נמוך שצריך לרכון מעט אל זרם המים וליהנות ממים טעימים ישר לפה.

מתקן המים עשוי נירוסטה, חומר עמיד, והוא בטיחותי מאד למבוגרים וילדים. הקירור של המים נעשה באמצעות מערכת חמצן בטיחותית, אף היא עומדת בתקני המשרד לאיכות הסביבה. על הקולר לעמוד גם בדרישות התקן הישראלי לבטיחות חשמלית. יש להקפיד על החלפת מסננים ובקרה דו שנתית של מערכת החשמל ומתקני הטיהור של הקולר.

ראו גם: מקרר מיניבר