מכונות קפה

היום בישראל כל אחד הוא מומחה לקפה ושתיית כוס אספרסו איכותי או קפוצ'ינו מושקע אינה עניין השמור רק לבתי קפה, רבים מאיתנו הפכו ממש לבריסטות מקצועיים ושימוש במכונות קפה הפך לעניין שבשגרה.

במטבחים ביתיים רבים ישנן כיום מכונות קפה מסוגים שונים וגם במרבית המשרדים עברו כבר מזמן למכונות איכותיות כחלופה להכנה פשוטה ופחות איכותית של קפה שחור וקפה נמס.

יש  סוגים שונים של מכונות קפה  מבחינת אופי התפעול, מאפיינים, יכולות, כמות עבודה בהכנת כל כוס וכמובן המחיר של המכונה ושל כל כוס קפה לאחר מכן.

מכונות קפה משרדיות חייבות להיות חזקות, אמינות ופשוטות כדי לעמוד בעומס ולספק תוצאות אמינות לאורך זמן. מכונה ביתית היא כמובן קטנה יותר וצריכה להיבחר על פי מאפייני שתיית הקפה של כל אחד ואחת.

סוגי המכונות העיקריים

 ישנם ארבעה סוגי מכונות קפה עיקריים, כל סוג מציע רמות מחיר שונות, עלויות תפעול שונות, איכות קפה משתנה ונוחות שימוש. על פי רוב ניתן לאפיין כל מכונה כמתאימה לסוג מסוים של שתייני קפה או לפי מהות השימוש.

  • קפסולות: המכונות הפשוטות ביותר לתפעול והזולות ביותר לרכישה למשתמש הביתי, הקפה מוכן באמצעות קפסולות סגורות עם קפה טחון מוכן, רוכשים את הקפסולות בנפרד וחייבים לרכוש של יצרנית המכונה. החל מכמה מאות שקלים, אך הקפסולות יקרות יחסית.
  •  פודים: סוג דומה למכונות קפה עם קפסולות, הפוד הוא נייר פילטר עם קפה טחון – אך יש סטנדרט עולמי לגבי הפודים ולכן אין הגבלה ליצרן מסוים. מרבית המכונות הללו יכולות להציע גם יכולות של מכונת קפה מכנית. עלות מכונות קפה מסוג זה נע סביב 1,000 ש"ח.
  •  מכנית: סוג למקצועני קפה, מפיקות קפה משובח כל עוד משתמשים בקפה איכותי אך מצריכות עבודה ידנית יותר קשה וניקוי מורכב יותר. טחינה נפרדת של הקפה, עלות נמוכה לכל כוס ועלות מכונה סביב 1,500-2,000.
  •  אוטומטית: עושות את כל העבודה בלחיצת כפתור, לרוב כוללות פונקציות מתקדמות כמו טיימר להכנת קפה, זיכרון של סגנונות קפה, הקצפת חלב לקפוצ'ינו. יש מכונות קפה אוטומטיות שטוחנות את הפולים בדיוק לכמות הרצויה וכאלו שמצריכות פולים טחונים. עלות המכונה הוא לרוב אלפי שקלים – מתאים במיוחד לשימוש משרדי.

סקירת מכונות קפה לבית ולמשרד

בתחום מכונות הקפסולות שהן הכי נפוצות לשימוש ביתי וגם משרדים רבים עושים שימוש במכונות קפסולות גדולות יותר.

המותג הפופולארי ביותר הוא המכונות של נספרסו (Nespresso), הן מכונות מעוצבות וקטנות עם קפסולות בטעמים/סגנונות שונים. מפיקות אספרסו סביר בהחלט בתהליך פשוט וקל ללא התעסקות. .

טווח המחירים של מכונות קפה מבית נספרסו הוא 700-1000 ש"ח למרבית הדגמים.

מותג נוסף ונפוץ הוא המכונות של espresso club, חברה שפועלת בעזרת מפיצים ובאופן עצמאי, מציעה שירות ללקוחות ביתיים ומשרדיים.

 לגבי מכונות קפה הפועלות עם פודים, אלו נדירות יותר בשוק הישראלי, אך ניתן לציין את המותג Frog שמייצר מכונה אמינה ואיכותית שמתפקדת גם כמכונה מכנית.

 בשוק מכונות הקפה המכניות שמיועדות כאמור בעיקר לשימוש ביתי או למשרדים קטנים ולחובבי קפה אדוקים המותגים המובילים הם Gaggia, Saeco, Ascaso, Krups, ECM (מקצועיות ויקרות) ואחרים.

כל המותגים הללו מציעים מכונות קפה איכותיות, מעוצבות ואמינות שישרתו את משתמשיהן זמן רב. כמובן שיש לרכוש פולי קפה איכותיים לקבלת כוס אספרסו מקצועית.

המכונות האוטומטיות יקרות יותר ולכן ניתן לרוב לראותן במשרדים בהם יש מכונות גדולות המיועדות לעמוד תחת עומס עבודה קשה או במטבחים ביתיים מאובזרים של מכורי קפה בעלי אמצעים.

המותגים המובילים בשוק הישראלי מבחינת מכונות קפה אוטומטיות הם Saeco (איכותיות ואמינות), Delonghi, Krups.

ראו גם:

סוגי מיניבר

השוואת מחירי בר מים