מילון מונחים

מסנן מים

מסנני מים מורכבים לרוב באחד מפתחי מעבר המים, מברזי מטבח או מהברז הראשי. מסנני המים משמשים בתפקיד שומרי הסף ואינם מניחים לחלקיקי לכלוך או אבן זעירים הנמצאים בתוך מערכות המים והניקוז לחדור דרכם ולהגיע אל כוס השתייה. המסננים אינם יכולים למנוע מעבר חיידקי או מעבר של חומרים כגון תרכובות כימיות, אבץ, מינרליים וכדומה, אלא כאמור מונעת מעבר לכלוך בגודל מסויים בלבד. מסנני מים אינם מטהרים את המים, על מנת לטהר את המים יש להשתמש בגורמים נוספים. את המסננים יש להחליף מדי כמה חודשים, על פי השימוש. מסנן שאינו מוחלף באופן עקבי מספר פעמים בשנה עשוי להתמלא בלכלוך ולפיכך לגרום להאטה בזרם המים הביתי.

מטהר מים

מטהרי מים מופיעים בשלל צורות וייעודים. ישנם מטהרי פחם ומטהרי סנן, טיהור מיקרוביאלי וטיהור במסנן מכני. על מנת לעשות סדר יש להבין כי מטרת מטהרי המים היא להביא את איכות מי השתייה לשיא. שלא כמו סנני מים רגילים המונעים אך ורק מעבר לכלוך גדול יחסית מטהרי המים יכולים ומטהרים את המים מפני מתכות, חיידקים, חומרי הדברה, מלחים, חלודה ואף טעם או ריחות לוואי. מתקנים לטהור מים מורכבים ממערכת של שלושה או אפילו חמישה מסננים שכל אחד מהם מעביר את המים פעולה המסייעת להיטהרותם. מערכת טיהור מים שכזו מותקנת בתחתית הכיור ומתחברת אל זרם המים. את המסננים מחליפים בתדירות המומלצת ובכך שומרים על פעולה תקינה של המערכת.

מקורות – מי ברז

למה בעצם לא לשתות את מי הברז המצויים לכל אחד בבית במחיר זול ונגיש? בדיקות רבות מצאו כי איכות מי השתיה בישראל טובות ותקינות אולם במקרים חריגים יתכן זיהום של מי השתיה כתוצאה מזיהום במקורות המים, או כתוצאה ממערכת הולכה לקויה. באתר מוקד חברות המים והביוב תוכלו להגיע לכל תאגידי המים בישראל בהתאם לאזור מגוריכם.

פילטר מים

פילטר מים נועד לסנן את מי השתייה שלנו. פילטר מים מגיע בצורות שונות והוא שם נרדף בעצם לכל מערכות טיהור המים אותם אנו מכירים. מקרר מיניבר, קולר לשתייה, או ברז המותקן במקרר הביתי שלנו כולם מחוברים למערכת פילטר מים שמשדרגת את איכות מי השתייה. ישנם כמה סוגים של מערכות פילטר מים, פילטר מים אולטרא סגול המשמיד חיידקים באמצעות קרני האור הייחודיות, פילטר מים במערכת רב שלבית המעבירה את המים מספר שלבי סינון עד להיטהרות דרך מסננים מיוחדים. את פילטר המים יש להתאים לאופן השימוש במיני בר ביתי או אחר.  לא בכל אזור ישנן בעיות עם איכות מי השתייה ובמקומות רבים אין צורך בפילטר מים כלל. מערכות אלו דורשות תחזוקה ועולות לא מעט לכן במקומות בהם כן נרשמים מדדי איכות מים ירודים מומלץ להתייעץ ולהתאים את המערכת המתאימה.

מערכת סינון

מערכת סינון מים הינה המערכת האולטימטיבית למי שתייה איכותיים. מערכת הסינון פועלת באמצעות קבוצת מסננים, מסננים דמויי צינור המכילים חומרים ומתקנים כגון קרומי מעבר וקפסולות טיהור. אלו יחד מונעים את מעבר הלכלוכים השונים והחומרים השונים שאינם ראויים לשתייה ומורידים את רמת איכות המים. ישנן מערכות סינון בדרגות שונות ובהרכבים שונים של מסננים. את המערכת מתאימים לצרכים השונים של המים. במקומות בהם השימוש במי שתייה איכותיים חשוב לאין שיעור כמו בגני ילדים למשל מומלץ להתקין מערכות סינון מרובות מסננים. במקומות בהם השימוש תכוף פחות ניתן להתקין מערכות סינון פשוטות יותר.

מנורת UV

במי השתייה שלנו ישנם חיידקים רבים. מיקרואורגניזמים אלו מתרבים בקצב מסויים ולעיתים מתפתחים כך שהם עשויים להזיק ולפגוע באיכות מי השתייה. מנורת UV הינה מנורת אולטרא סגול הפועלת בעוצמה ומצליחה באמצעות אורך הגל שלה כ-260, לפגוע בחיידקים החיים, לקטול אותם וכן למנוע מהם התרבות בעתיד. מתחת לכיור המטבח מתקינים את המנורה ושקע חשמלי קבוע, אורך חיי המנורה הינו כשנה. המנורה פועלת ברצף ושומרת על איכות מי השתייה ללא צורך בכיבוי והדלקה. פעמים רבות מצרפים את המנורה כאמצעי טיהור נוסף בתוך מערכת טיהור כללית. עלות המנורה והתחזוקה הפשוטה שלה מאפשרות את השילוב. יעילותה של מנורת ה- UV נמצאת בדיון תמידי, יש המטילים ספק ביכולתה להתמודד כאמצעי בודד לטיהור מים וסוברים כי היא מתאימה אך ורק כאמור כאמצעי שני נוסף.

מסנני מים ביתיים

מסנני המים הביתיים בדומה למסנני מים המותאמים למערכות מים גדולות יותר מבצעים את פעולות הסינון והטיהור של המים. גם כאן ישנה דרישה ורצון להגיע לאיכות מים הגבוהה ביותר שניתן על מנת ליהנות ממי שתייה איכותיים וראויים גם לשתיית ילדים ותינוקות. מסנני המים הביתיים מותקנים בעיקר באזור המטבח הראשי, ישירות לברז המים. מסנני המים הביתיים יכולים לשמש בהיקף רחב יותר כאשר הם מותקנים בברז המים הראשי של הבית או הדירה. החיסרון במקרה כזה הוא הצורך התכוף יותר בהחלפת המסננים עקב שימוש רב יותר בצורה משמעותית.

אוסמוזה

שיטת טיהור מים שפעלה בעבר על מערכות מי ים והותאמה לשימוש ביתי. האוסמוזה הינו תהליך שעוברים המים על מנת להתאים לשתייה. באמצעות ממבראנה מסוננים המים עד לכדי טיהור. בתוך הממבראנה ישנו קרום שביכולתו לעצור ולסלק חלקיקי כלור, ריחות, כימיקלים, דטרגנטים, שאריות של חומרים כימיים או חומרי הדברה וכן מלחים, חלודה, ומתכות למיניהם. הסינון נעשה בחמישה שלבים, באמצעות פחם דחוס ובשילוב עם סנני קו להשבחת המים. ככל שהמים מתקדמים בשלבים כך הם טהורים ומסוננים יותר. את המים המטוהרים יש לאגור במיכל אגירה. יתרונה של שיטת האוסמוזה הוא לרוב באיכות המים הסופיים. חסרונה הוא בכך שכמות מים גדולה נותרת מחוץ לטיהור ובמידה ולא מנתבים אותה למקום יעי היא שבה אל הביוב. את הממבראנה והמסננים יש להחליף על פי הצורך, מסננים לפחות אחת לשנה והממבראנה אחת לשלוש שנים.

מים אפורים

מים אפורים הם הכינוי למים שעושים בהם שימוש חוזר באמצעות מערכת מים אפורים המותקנת במיוחד. מים שנאגרים במתקן חיצוני לבית או למשרד או כל מקום אחר בו מבקשים להשתמש שוב במים. מי המטבח, הכיורים השונים, האמבטיה וכדומה מוזרמים אל תוך מערכת סימון מתקדמת, המערכת מפרידה מהם את שאריות הסבון, הלכלוך והחומרים המיותרים, המים הנותרים הם המים האפורים, אלו נאגרים במכיל החיצוני וניתנים לשימוש כמי השקיה, ניקיון ורחיצת המכונית למשל. מערכות מים אפורות מותקנות על ידי חברה המתמחה במערכות מסוג זה. המים האפורים אינם מיועדים לשתייה אלא לצרכים כגון אלו הנ"ל בלבד.

מיחזור מים

אנו חיים בעידן ירוק, עידן בו כדור הארץ ניזוק קשות מאורח החיים המערבי וזקוק לתשומת לב כל דייריו למען שמירה על איכותו והתכלות משאביו. אחד המשאבים החשובים והנצרכים ביותר בטבע הוא מים. עבור מדינות כמו טורקיה או ארגנטינה המשופעות במים זו אינה בעיה כלל, אך עבורנו החיים בישראל שמירה על המים הוא עקרון מנחה. לשם כך נועדו הקמפיינים הגדולים והחינוך לשמירה ומיחזור של מים. ישנן דרכים רבות לשימוש חוזר במים, לדוגמא מי האמבט על אף שהם מלאים בסבון יכולים לשמש גם כמי רחצה מצוינים לרכב או לרצפת הבית, מי הברז במטבח יכולים להיות נפלאים עבור השקיה של הגינה, הדשא וכדומה. מחזור מים מביא לא רק לשמירה על הסביבה ולחסכון במשאב יקר אלא גם לחסכון אדיר בכסף. עלות המים גבוהה בישראל ומחזורו לצרכים שניים מסייע בחסכון באופן ניכר.

מים מינרלים

בטבע קיימים מקורות מים רבים כגון בארות, נחלים ומעיינות, במקורות מים אלו ישנה לעיתים נביעה טבעית, מים הבוקעים היישר מבטן האדמה, משכבות בהם איכות החומרים הטבעיים, המינרליים, המלחים והוויטמינים גבוהה במיוחד. נביעות אלו עשירות בחומרים אלו ובחומרים נוספים הדרושים לבריאות גופינו. עושר החומרים הללו במים הופך אותם לאטרקטיביים במיוחד, בעיקר בעידן שלנו בו איכות המים המתקבלת מהברז הביתי אינה תמיד גבוהה. מי הברז שלנו שלא כמו מי הנביעה הזכים עוברים בדרכם אל כוס השתייה שלנו מסע ארוך דרך צינורות ומערכות ניקוז. המערכות הללו אמנם נמצאים בבדיקה מתמדת המודדת את איכותם אך למרות זאת המים המינרלים הטבעיים, המינרלים עולים עליהם באיכותם. בישראל מספר מעיינות טבעיים מהם שואבים מים מינרליים, חלקם בדרום הארץ וחלק ממוקמים בצפונה, לחברות כגון נביעות למשל. הדרך מן הנביעה אל הבקבוק נעשית ללא מגע יד אדם ומאפשרת שימוש במים זכים היישר מן הטבע.

מים מסוננים

לאחר שעברו את תהליכי הסינון והטיהור באמצעות מערכות הטיהור השונות כמו אוסמוזה, מסננים, מערכות טיהור וכדומה מתקבלים מים מסוננים. ישנן דרגות שונות למים מסוננים. יש שעברו טיפול באמצעות מסנן פשוט בלבד ממנו מתקבלים מים נטולי לכלוך אך לא מטוהרים מכימיקלים, חומרי הדברה, מלחים וכדומה. מים מסוננים שעברו דרך מערכת סינון וטיהור מלאה, דרך מספר מסנני פחם וכדומה או עברו בנוסף קרינת UV נקיים גם מהכימיקלים והרעלים השונים. הטיהור אינו פוגע בחומרים החיוניים הנמצאים במים כמו מינרליים ואבץ הדרושים לגופינו.

שירותים למשרד

לרוב התחזוקה של מערכות מים במשרדים מבוצעת על ידי חברת ניקיון משרדים אשר אחראית על תחזוקת המבנה. יש להקפיד להחליף את המסננים ומנורת UV בהתאם להוראות היצרן.